Kartonpiyer Hizmeti

Kartonpiyer alçı ile iplik liflerinin ve suyun birarada karıştırılarak elde edilen malzemenin kalıplara dökülerek kurumasının ardından çıkarılan ürüne kartonpiyer nedir. Kartonpiyer dekorasyon amaçlı ve yapılarda uygulamada ortaya çıkan bazı eksiklikleri izole etmede çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir.

sedef boya badana olarak; Alçı ve kartonpiyer uygulamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kullanılan alçının birinci sınıf bir alçı olmasıdır. Uygulamayı yapan ustanın alanda geniş bir bilgi birikimine ve uygulama tecrübesine sahip olması gerekir. Sıva için kullanılan alçının uygun teçhizatla karıştırılması alçı kıvamının tam tutturulması için vazgeçilmez unsurlarındandır. Karışımın uygun kıvama getirilmesinde tecrübe önemlidir. Uygulama mevsimine göre ve havanın nem oranına göre harç kıvamının ayarlanması ve buna göre kuruma süresinin dikkate alınması gerekir. Alçının hacimsel özelliğinden dolayı oyuk kısımlarda çekme yapacağı için iki kat alt uygulama ve üstüne iki kat saten uygulama yapılması gerekir. Tek kat uygulama ile pürüzlü yüzeyler doldurulduğunda kullanım esnasında spot ışıkların yansımaları alçı sıvanın kusurunu ortaya çıkaracaktır. En iyi alçı sıva uygulaması kaba sıva üzerine yapılan uygulamadır. Boyalı ya da ince sıvası yapılmış yüzeyler üzerine uygulama yapılacaksa çentik oluşturulmalı, temizlik yapılmalı ve tutunma artırıcı astar uygulaması yapılmalıdır. Aksi takdirde zaman içinde dökülmeler meydana gelecektir. Alçı sıva uygulamasının en zor ve tecrübe gerektiren kısmı köşelerdir. Köşe çıtaları terazisine göre yerleştirilmeli, kusursuz bir köşe görünümü elde edilmelidir.

Kartonpiyer uygulaması ise tamamen ayrı bir uzmanlık alanıdır. Kartonpiyerler ağır döküm malzemelerdir. Bu bakımından sağlam bir tutunma performansına sahip olmalıdır. Düşmesi durumunda yaralanmalara ve değerli eşyaların kırılmasına yol açacağı için montaj ustalığı oldukça önemlidir. Kullanım esnasında kartonpiyer, üst taraftan nem alıyorsa bir süre sonra düşeceği için hemen önlem alınmalıdır.

Kartonpiyerin kalıp aşamasında da dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Kartonpiyerin kalıba dökülme kıvamının iyi ayarlanması dayanımını artıracaktır. Kalıba dökülen kartonpiyerin kalınlığı da çok önemlidir. Kalınlığı az olursa kırılma yaşanırken, kalınlığı fazla olursa da ağır olacağı için düşme riskini artıracaktır. Hiçbir alçı uygulamasında donma süresi geçmiş alçı, sulandırılarak kullanılmamalıdır. Görünümde en çok dikkat çekici bölüm olan köşeler sistire ve çelik mala kullanılarak düzeltilmeli, göz zevkine hitap eden keskin bir hat oluşturulmalıdır. Boya öncesinde hatalı kısımlar sulu alçı ile doldurularak uygulama yapılmalıdır. Kuruyan alçı yüzeyine ince zımpara yapıldıktan sonra astar uygulaması yapılmalı ve üzerine iki kat saten boya uygulaması yapılmalıdır. Dekorasyonda iki önemli unsurun kaliteli malzeme ve deneyimli personel olduğu unutulmamalıdır.